Canidae Canis Rufus Rufus
Vlk červený floridský ~ Canis rufus floridianus
Vlk vážiaci od 18 do 36 kilogramov, je typickým nočným lovcom pohybujúcim sa v malých skupinkách po dvoch alebo troch jedincoch. Teórie o jeho pôvode sú kontroverzné. Jedni naliehajú, že je to geneticky jasný druh, kým druhí tvrdia, že je to len poddruh sivého vlka, no a nájdu sa i takí, čo si myslia, že je to hybrid vlka sivého a kojota.
Pôvodne tento druh žil na väčšine územia východných USA, od Pensylvánie až dokonca po západný Texas. Na začiatku 20. storočia však programy na udržanie rovnováhy v prírode previedli krutý teror na červeného i sivého vlka.
![]() |
Odlesňovanie umožnilo kojotom íšť na východ a oni začali spolunažívať s červenými vlkmi. Ako sa populácia červeného vlka redukovala, nákazy ako červy v srdci viedli takmer k vyhynutiu. V roku 1967 boli už na zozname ohrozených druhov, a v roku 1973 padli pod ochranu organizácie US Fish and Wildlife Service with the passage of the Endangered Species Act - organizácia na ochranu ohrozených druhov.
Organizácia Point Defiance Zoo & Aquarium v spoločnom programe s USFWS založili kŕmenie v zajatí v roku 1973. V niekoľkých nasledujúcich rokoch boli vlci premiestnení z voľnej prírody, aby nevyhynuli. Toto bol prvý program USFWS týkajúci sa zajatia s cieľom zachrániť nejaký druh. Iba 14 červených vlkov ostalo nažive, a po roku 1980 sa považovali za vyhynuté. Odkedy však spomenutý program začal, populácia sa rozmnožila a dnes ich je okolo 300. Štatistické analýzy populácie a veľká pozornosť na detaily pomohla zachovať genetickú diverzitu.
![]() |
V roku 1987 boli vypustené prvé vlky do voľnej prírody v severovýchodnej časti štátu Severná Karolína. Boli označené, sledované a študované. Prvé vĺča sa narodilo rok nato. Dnes je vo voľnej prírode od 75 do 80 červených vlkov.